Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Analiza Cardano (ADA)

Analiza Cardano (ADA)

Analiza Cardano

Kryptowaluta Cardano to stosunkowo nowy projekt, który ujrzał światło dzienne we wrześniu 2018 roku. Spójrzmy, jak wygląda analiza techniczna i analiza fundamentalna Cardano.

Wielowarstwowe kryptowaluty Cardano

Kryptowalutę Cardano (ADA) opracowała firma IOHK z Charlsem Hoskinsonem na czele. Bazuje ona na nowoczesnym algorytmie Ouroboros, który określa sposób osiągania konsensusu węzłów w ramach sieci Cardano, bazującej rzecz jasna na technologii blockchain. Infrastruktura Cardano jest stosunkowo oryginalna. Wykorzystuje protokół Proof of Stake, który jest mniej energochłonny względem protokołu pracy Proof of Work. Unikatowa dla Cardano jest także wielowarstwowa struktura. Głównymi warstwami są warstwa rozliczeniowa sieci i warstwa kontrolna. W pierwszej z nich osadzona jest jednostka rozliczeniowa, a w drugiej występuje realizacja inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts). Oprócz zalet powyższe rozwiązanie ma pewną słabość – powoduje bardzo dużą łatwość występowania soft forks, czyli rozłączeń łańcucha bloków, jednak takich, które nie powodują od razu wyodrębnienia się łańcucha spoza i stworzenia innej kryptowaluty (jak miało to miejsce poprzez hard fork na między innymi kryptowalucie Bitcoin, czego efektem jest Bitcoin Cash).

Do czego służy Cardano? Przede wszystkim sieć ma dawać możliwość zawierania swobodnych umów pomiędzy różnymi podmiotami. Do ambicji twórców należy między innymi poprawienie poziomu demokratyzacji i rozwoju państw wschodzących, rozwijających się. Poprzez transparentną i bezpieczną, a jednocześnie zapewniającą anonimowość i dużą ochronę użytkowników sieć opartą na technologii łańcucha bloków można (przy pomoc inteligentnych kontraktów) zawierać różnego rodzaju porozumienia.

Analiza techniczna Cardano

Cardano (ADA) powstało we wrześniu 2017 roku. W związku z tym można powiedzieć, że kryptowaluta „załapała się” na hossę poprowadzoną przez Bitcoina, w rezultacie której wartość ADA/USD wynosiła w kluczowym momencie prawie 1,4. Od tamtego czasu na skutek bessy na rynkach kryptowalut, utrzymującej się stabilnie przez cały 2018 rok, wartość Cardano (ADA) spadła do początkowego poziomu, a nawet uzyskała nowe historyczne minima cenowe. Trudno powiedzieć na podstawie analizy technicznej, czy trend wzrostowy w pierwszym kwartale 2019 roku przerodzi się w silniejszą tendencję.

Analiza fundamentalna Cardano

Analiza techniczna to nie wszystko – podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych warto także dokonywać analizy fundamentalnej. Pod względem kapitalizacji rynkowej Cardano znajduje się na jedenastym miejscu. Jednakże Cardano zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby dokonanych aktualizacji kodu źródłowego. W 2018 roku dokonano ich ponad 45 tysięcy. Świadczy to o ciągłym zainteresowaniu twórców do rozwijania projektu, co jest najbardziej kluczowe dla przyszłej wartości monet.

Analiza kryptowaluty Dash

Zobacz również: Warsztaty Forex

Live