Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Formacja chorągiewki - co to jest?

Formacja chorągiewki - co to jest?

Co to jest formacja chorągiewki?

Obok formacji flagi i klina formacja chorągiewki w analizie technicznej uznawana jest za jedną z najwiarygodniejszych sygnałów kontynuacji trendu. Jak wygląda ta formacja?

Formacja chorągiewki – wieloświecowa formacja kontynuacji trendu

Formacja chorągiewki optycznie bardzo przypomina formację flagi, lecz różni się tym, że chorągiewka nie jest wznosząca lub spadkowa. Fluktuująca cena w obrębie chorągiewki dąży do uśrednienia z początkowych skrajnych wartości, gdy chorągiewka się tworzyła. W przeciwieństwie do flagi, formacja chorągiewki przypomina równy, symetryczny, poziomy trójkąt.

Formacje świecowe chorągiewki, klina i flag mają jednak inną cechę wspólną – wyraźnie malejący w trakcie tworzenia się formacji wolumen. Chorągiewki, biorąc pod uwagę wykresy dzienne, kształtują się zwykle około trzech tygodni, a poziom wolumenu drastycznie w tym czasie spada.

Formacja chorągiewki uznawana jest za formację kontynuacji trendu. W momencie, gdy cena wychodzi z kanału cenowego chorągiewki, kontynuuje wcześniej panującą tendencję. Bardzo rzadko zdarza się, by chorągiewka oznaczała formację odwrócenia trendu (sytuacja taka ma miejsce np. wtedy, gdy przy trendzie wzrostowym cena przy kończącej się formacji ulega wybiciu w dół). Zwykle formacje chorągiewki poprzedzone są silnym, dynamicznym ruchem zgodnym z dotychczasowym trendem, a wybicie z formacji następuje w kierunku zgodnym z nim.

Formacja chorągiewki a poziomy wsparcia i oporu

Zakres kanału cenowego formacji chorągiewki może być bardzo duży. W przypadku, przykładowo, stabilnego trendu wzrostowego, wystąpienie formacji chorągiewki oznacza chwilowe ograniczenie popytu na rzecz podaży.

W przypadku długoterminowych trendów formacja ta pełni istotną rolę w wyznaczaniu kolejnych poziomów wsparcia i poziomów oporu. Jeżeli po ustabilizowaniu się cena wybicia z formacji jest dynamiczna, a następnie w przyszłości ma się do czynienia z sytuacją, w której cena ulega wybiciu w górę od poziomu przeszłej formacji chorągiewki, to wówczas oznacza to, że powstała klasyczna linia wsparcia.

Analiza kryptowaluty Augur

Zobacz również: Szkolenia Forex

Live