Reakcja AUDUSD w strefie geometrii

0
519

Transakcje (long) z intencją skalpingową w oparciu o strefę geometrii (niebieski prostokąt) oraz zgrupowania zniesienia fibo (niezaznaczony na wykresie 38.2%) i okrągłego poziomu 0.73000.

Jako pierwsza zawarta została transakcja po gorszej cenie (na poniższym wykresie umiejscowiona wyżej). Pozycja druga dobrana została na ponownym zejściu kursu. Obserwacja momentów wejścia z perspektywy niskich interwałów M1/M5, cały układ oraz potwierdzenia wyznaczone na interwach M30/H1.

Na poniższych wykresach zaznaczone zostały docelowe poziomy Take Profit, jednak zgodnie z założeniem strategii handlu „na reakcję”, pozycje są prowadzone i zabezpieczane aktywnie wraz z rozwojem sytuacji. Stop Lossy ustawione wyraźnie poniżej miejsca, w którym zamierzamy zamknąć ewentualną stratę. Stop Loss jest dla nas jedynie zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Faktycznie pozycja powinna zostać zamknięta „z ręki” na wyższym poziomie (warto zwrócić uwagę na alert ustawiony w okolicach dołków, który jest dla tradera dodatkowym powiadomieniem).

Prowadzenie otwartych pozycji również odbywa się na niskich interwałach. Nie należy jednak zapominać o tym, by sprawdzać wygląd rysujących się świec w całym kontekście rynkowym na wyższych TFach.

W kontekście zarządzania tradem kluczowe są w tym wypadku 2 założenia:

Założenie 1: brać co daje rynek. Księgować zyski z niskim ryzykiem i wysoką skutecznością.
Założenie 2: po realizacji części zysku, pozostała część pozycji zostaje zabezpieczona i dajemy rynkowi szansę „na więcej”.

AUDUSD, interwał M30

Reakcja AUDUSD w strefie geometrii

AUDUSD, interwał M15

Reakcja AUDUSD w strefie geometrii

Przedstawione podejście daje spory komfort psychiczny. Pozwala księgować zyski, ale nie zamyka nam drogi do realizacji większych Take Profitów. Ogranicza również ryzyko i zwiększa skuteczność w handlu. W przypadku gdy rynek zamyka nam drugą (przetrzymaną) pozycję na BE i tak wychodzimy z całego układu na + (ponieważ pierwszą zamknęliśmy na zysku).

Ważne: W takim podejściu ogromne znaczenie ma wysoka selekcja układów. Wybieramy jedynie najlepsze jakościowo okazje z dużym prawdopodobieństwem sukcesu. Nie uprawiamy overtradingu. Wykazujemy się cierpliwością, a jednocześnie wyrabiamy w sobie umiejętność podejmowania zdecydowanych i sprawnych decyzji (co ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy musimy zamknąć pozycję ze stratą – kluczem jest unikanie dużych Stop Lossów).


Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.