Stabilny trend na ropie. Jakie czynniki mogą zatrzymać aktualną tendencję?

0
864

Cena ropy w średnim terminie znajduje się w stabilnym trendzie wzrostowym. Zerknijmy na wykres, w którym miejscu może nastąpić zatrzymanie czy być może zmiana kierunku notowań czarnego złota.

SZERSZA PERSPEKTYWA – WYKRES D1

Na wykresie dziennym widzimy, że cena porusza się w trendzie bocznym, „od bandy do bandy”, zamknięta w range’u pomiędzy poziomami 50,70 – 60,50$/baryłkę. W dniu 16.09.2019 Kurs nadbił ten zakres cenowy po luce cenowej wywołanej atakiem dronów na rafinerię w Arabii Saudyjskiej, by następnie rozpocząć dynamiczną zniżkę do testowanych wcześniej poziomów wsparcia. Sprawdzając zakresy czasowe możemy stwierdzić, że obecne wzrosty są 3-krotnie dłuższe niż dynamiczny spadek zapoczątkowany w/w zdarzeniem. Możemy zatem przyjąć, że trwa korekta wzrostowa rozpoczętego impulsu spadkowego.

Pod kątem klasycznej analizy technicznej zauważamy na wykresie tworzącą się formację głowy z ramionami właśnie w okolicach 60,50$. Możemy zatem spodziewać się reakcji ceny w tym obszarze.

 

Stabilny trend na ropie. Jakie czynniki mogą zatrzymać aktualną tendencję?

ROPA WTI – D1

Źródło: xStation

PERSPEKTYWA INTRADAY – WYKRES H4

Jak zwykle na wykresie szukamy przewagi czyli konfluencji kilku czynników, które mogłoby wspierać naszą decyzję inwestycyjną. Przechodząc na interwał H4 możemy znaleźć kilka czynników, które „wzmacniają” poziom ok. 60,50 jako ewentualny opór.

Stabilny trend na ropie. Jakie czynniki mogą zatrzymać aktualną tendencję?

ROPA WTI – H4

Źródło: xStation

 

– zniesienie wewnętrzne 78,6% całego impulsu spadkowego trwającego od 16.09.2019 do 03.10.2019. Dodając do tego poziom reakcji ceny na zniesienie 61,8% w dniu 22.11.2019 może to tworzyć mało kształtną ale jednak formację harmoniczną Gartleya;

– zniesienie zewnętrzne 161,8% lokalnego ruchu spadkowego 18-20.11.2019. To zewnętrzne zniesienie zawsze stanowi silny czynnik powodujących reakcję ceny;

– obecna wydłużona w czasie korekta wzrostowa porusza się w zwyżkującym kanale cenowym, którego górne ograniczenie przypada również w okolicach poziomu 60,50;

– dodatkowo w tym rejonie przypada prawe ramię formacji RGR, o którym wspomniano wyżej. Jest to jak wiadomo formacja odwracająca trend.

Poziomy, o których wspomniano warto obserwować w perspektywie najbliższych dni. Najpierw kurs musi poradzić sobie z lokalnym oporem na 58,50. Należy mieć na uwadze dzisiejsze dane o zapasach ropy o godz. 16.30, które tydzień temu rozpoczęły silny ruch wzrostowy (po fałszywym wybiciu kanału cenowego dołem, co zaznaczono na wykresie okręgiem).